Ako je to s kondičkou v kickboxe?

Tréning v kick-boxe je efektívnym druhom cvičenia na zvýšenie kondície, obratnosti, sily a koordinácie. Nie je vhodný len po fyzickej stránke, ale aj po psichyckej. Zvyšuje sebavedomie a sebahodnotenie, odstraňuje stres pri boxovaní a kopaní do boxovacieho vreca, alebo pri sparingu. Jedným z priaznivých účinkov kickboxu je, že používa silový tréning aeróbnym spôsobom. Nielenže absolvujete cenný kardiovaskulárny tréning, ktorý je dobrý pre vaše srdce a spaľuje tuk a energiu, ale aj náročný silový tréning pochádzajúci z opakovaného udierania do vreca. Pomocou rôznych úderov a kopov precvičujete každú svalovú skupinu ľudského tela. Nezanedbateľným prvkom je aj mentálna stimulácia, ktorá vychádza z toho, že tréning v kick-boxe si vyžaduje koncentráciu pri súčasnom učení sa nových pohybov.


Pre porovnanie uvediem množstvo spálenej energie za hodinu na príklade muža vážiaceho 75 kg tréningom kick-boxu v porovnaní s inými aktivitami:


Kruhový posilňovací tréning..........420 kalórií za hodinu
Jazda na bicykly (15 km/hod)......490 kalórií za hodinu
Aeróbny tanec............................505 kalórií za hodinu
Basketball.................................680 kalórií za hodinu
Kickbox.....................................800 kalórií za hodinu


Je kickbo šport alebo bojové umnie?


Záleží to na prístupe osoby, ktorá sa kick-boxu venuje. Pre niektorých je kick-box spojený s filozofiou dávnych bojovníkov, pre iného je to iba šport, v ktorom táto osoba hľadá sebauplatnenie a pracuje na dosiahnutí svojich športových ambícií ako aj za účelom sebeobrany, alebo v horšiom prípade, aby dokázal ublížiť inej osobe. Taktiež existujú rôzne kluby, kde sa venujú kick-boxu. Sú kluby, v ktorých sa členovia venujú tradičným bojovým umeniam, ako napr. karate, tae-kwon-do alebo kung-fu, kde kick-boxérska zložka tréningu slúži na získavanie reálnych bojových skúseností, pričom takýto klub má aj svojich kick-boxérskych reprezentantov. A sú aj špecializované kick-boxérske kluby, kde sa venujú priamo rôznym kick-boxérskym technikám a príprave bojovníkov na zápasy či zvyšovaniu svojich bojových schopností na sebaobranné účely.


© copyright 2006 / Kickbox.sk. Powered by Isotoxin Industries.